B² Architecture | GREEN APARTMENT
50950
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-50950,edgt-core-1.1.2,ajax_fade,page_not_loaded,,vigor-ver-1.5, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.3,vc_responsive

GREEN APARTMENT

The green apartment, situated in a balcony access building from the turn of the 19th and 20th centuries, was created by combining two one-bedroom apartments who originally had only a makeshift bathroom, without its own toilet, which was shared in the corridor balcony.

A young couple longed for a living space that would meet modern standards with plenty of storage space. After the renovation, the apartment offers a spacious living room with a dining area, a bedroom, a kitchen, a guest room combined with a study, and a spacious bathroom.

The elegant character of the interior was achieved by adding wall and ceiling moldings and green accents. Part of the new layout is a modern kitchen in a green shade with a terrazzo countertop made of artificial stone.

The green-colored tiles dominate the bathroom, with a terrazzo floor, harmoniously blending with the overall interior. Glass bricks forming the shower enclosure are integrated into the partition wall leading to the kitchen, contributing to natural daylight emphasizing the creative concept of the entire space. Modern furniture is complemented by a built-in library and artworks by the illustrator Michal Bačák.

Green color accents, along with subtle neoclassical embellishments, bring a refreshing atmosphere to the minimalist concept of the apartment.

/

Zelený byt, situovaný v pavlačovém domě z přelomu 19. a 20. století, vznikl spojením dvou jednopokojových bytů a původně disponoval pouze provizorní koupelnou, bez vlastní toalety, která byla sdílena na chodbě – na pavlači.

Mladý pár toužil po bydlení, jež by odpovídalo moderním standardům s dostatkem úložného prostoru. Po rekonstrukci byt nabízí prostorný obývací pokoj s jídelnou, ložnici, kuchyň, pokoj pro hosty v kombinaci s pracovnou a rozměrnou koupelnu.

Elegantní charakter interiéru byl dosažen přidáním stěnových a stropních lišt a zelených akcentů. Součástí nového uspořádání je moderní kuchyně v zeleném odstínu s teracovou pracovní deskou z umělého kamene.

V koupelně s teracovou podlahou dominuje obklad v zelené barvě, která se harmonicky prolíná s celkovým interiérem. Luxfery, tvořící sprchovou zástěnu jsou integrovány i do příčky vedoucí do kuchyně, přispívají k přirozenému dennímu osvětlení a podtrhávají kreativní koncept celého prostoru.  Moderní nábytek doplňuje vestavěná knihovna a umělecká díla od ilustrátora Michala Bačáka.

Zelené barevné akcenty spolu s jemným neoklasickým zdobením vnášejí osvěžující atmosféru do minimalistického pojetí bytu.

Author

Barbara Bencova

Area

85 m2

Location

Prague 5

Photography

FRVR foto / Dan Friedlaender

Category

residential interiors