B² Architecture | BJM Apartement
50971
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-50971,edgt-core-1.1.2,ajax_fade,page_not_loaded,,vigor-ver-1.5, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.3,vc_responsive

BJM Apartement

The main goal of the project was to remove the classic layout with an entrance hall and connect the rooms into one open living space. An ordinary 2 + 1 thus became an open loft with a glass partition to the bedroom, where privacy is additionally ensured by a curtain. The resulting 80-meter space is divided by the choice of colors and materials. While the bedroom is a turquoise cube, the main space is black and white in combination with oak parquet and other wooden elements.

The windows are accentuated by protruding panels. Part of the concept was working with basic, timeless to industrial materials. In the entrance and the bathroom there is light gray rubber flooring, the heating is made of finned tubes and the tiling in the bathroom is basic white ceramics in a rectangular format popular in the first half of the 20th century.

 

Hlavním cílem projektu bylo odstranit klasickou dispozici se vstupní chodbou a spojit místnosti v jeden otevřený obytný prostor.  Z obyčejného 2+1 se tak stal otevřený loft s prosklenou příčkou do ložnice, kde soukromí dodatečně zajištuje závěs. Takto vzniklý, osmdesátimetrový prostor je dělen volbou barev a materiálů. Zatímco ložnice je tyrkysová kostka, hlavní prostor je černo bílý v kombinaci s dubovými parketami a dalšími dřevěnými prvky.
Okna jsou zdůrazněna předstupujícími obložkami. Součástí konceptu byla práce se základními, nadčasovými až industriálními materiály. Ve vstupu a koupelně je tak na podlaze světle šedá penízková guma, topení je z žebrových trubek a obklad v koupelně je základní bílá keramika v obdélníkovém formátu oblíbeném v první polovině 20.století.

Author

Barbara Bencova, Jiri Matura

Photography

Alexander Dobrovodsky, Jiri Matura

Location

Prague

Area

100

Status

Built, 2021

Category

residential interiors